Stopy
Dělat stopy s pejskem můžeme začít kolem 3 a 4 měsíce, záleží to na konkrétním pejskovi. Pejsek musí znát pach svého pána a mít k němu důvěru. Zájem štěněte o pach lze vypěstovat tím, že psovod nosí v kapse předmět, který drží pach a používá ho ke hrám. Předmět, který psovod použije ke stopě by neměl být moc malý a psovod by ho měl mít u sebe asi deset minut, aby natáhl dostatečně pach.Metody pro dělání stop jsou různé, ale ne každá je vhodná pro určitého pejska. Je dobré metody kombinovat, aby měl pejsek změnu. U stopování je důležítá pochvala (slovní, pamlskem, pohlazením, pohráním si). Po začínajícím pejskovi nemůžeme hned chtít, aby šel dobře po stopě. Stačí, když každý náznak hledání pachu odměníme pochvalou. Zezačátku spíše pejska navádíme my po stopě, ale později se to vypracuje lépe. Zezačátku stopování si můžeme pomoct slovem hledej (když na něho pejsek slyší) a později přidáváme povel stopa, přitom pejskovi ukazujeme rukou požadovaným směrem. Pejsek je ze začátku veden na krátkým vodítku a nesmí být na stahovacím obojku.
Nášlap stopy: Psovod si někde uváže pejska (zezačátku může pejsek na psovoda vidět) a jde vypracovat stopu. Začátek stopy si označí klacíkem (z levé strany nohy). Na začátku stopy stojí tak minutu, dvě, přitom si vyšlape "pachový koláč", který si vyšlape ve tvaru kola nebo čtverce, na který pokládá pamlsky. Pak vyjde (ze začátku) přímým směrem třeba 20-30 kroků a položí předmět. Od předmětu udělá velký krok a pokračuje pár kroků přímo a vrací se jiným směrem k pejskovi, to vše, aby si neporušil stopu.
Stopa s využitím známé osoby:
Psovod našlápne stopu a nakonci se ukryje za keřem nebo stromem. Psa vede na stopu osoba, kterou pejsek dobře zná. Cílem je aby pes na základě znalosti pachu svého pána, šel po stopě a pokoušel se ji sledovat. U toho je velice důležitá pochvala pejska, aby pejsek neztratil o stopu zájem. Tato metoda je vhodná, když je pevná vazba psa na svého pána.
S využitím aportu:
Psovod na procházky s pejskem chodí i s aportem který bude dávat na stopy, aby se ze začátku vytvořila vazba na určitý předmět. Pak našlápne stopu a na konec položí aport. Když pejsek aport najde (jakýmkoliv způsobem), pohrajeme si s aportem a pořádně pochválíme.
S využitím krmiva:
Při vyšlapávání stopy se využije voňavých pamlsků, které pejsek hned slupne (salámek, sýr...). Dávají se na začátek stopy(na pachový koláč) a pak každou šlápotu nebo ob jednu, dvě šlápoty. To pak záleží podle pejska a stupně výcviku. Na konec stopy se dá miska s žrádlem, kterou by měl pejsek najít. Nebo to může být pomocí masa ,uvázaného na šňůrce. To psovod táhne po zemi a na konci ho zanechá (bez šňůrky).
Snažila jsem se, aby tenhle článek o stopování pochopili všichni začátečníci, snad se mě to povedlo. Je spoustu dalších rad jak stopy dělat, ale vždycky je nejlepší názorná ukázka.
Tady Betynku vedu na kratší vzdálenosti, abych ji mohla vodítkem ovlivňovat, kdyby nešla přesně po stopě.